Vaizdo plokštės taisymas orkaitėje

Pradžiai šioks toks disklaimeris: jeigu pabandysite pakartoti tai kas aprašyta šiame įraše, ko pasekoje sugadinsite savo elektroniką, tai čiūr aš nekaltas. Jeigu bijote/abejojate/nemokate – atiduokit tai padaryti profesionalams.

Pradedam. Prieš savaitę mano senas stalinis kompiuteris pradėjo negaluot. Po kelių valandų įtempto (arba nelabai įtempto) darbo ėmė kibt, o ekrane pasirodydavo vaizdo artefaktai – linijos, įvairių spalvų stačiakampiai, mirgantys plotai. Kol tokie mano senuko išsišokimai buvo pavieniai aš tiesiog perkraudavau jį ir dirbau toliau. Po kurio laiko artefaktai išlįsdavo jau po pusvalandžio veikimo. Perrašiau vaizdo draiverius, tačiau teigiamų pokyčių neįvyko. Kai spalvota margalynė pradėjo puošti ekraną vos užkurus mašiną, galutinai supratau, kad draiverių perrašymas čia kaip mirusiam priparkė. Artefaktai lįsdavo net BIOSe, iš ko išteka viena liūdna išvada – vaizdo plokštei atėjo gyvenimo žiema.

Artefaktai ekrane, vaizdo plokštės gedimas

Artefaktai atsiranda dėl įvairių programinių ir aparatinių gedimų. Atmetęs programinius pradėjau spėlioti kur gali būti problema. Variantų kaip ir nemažai. Maitinimo kontrolerių gedimas, atsilitavusi viena iš atminties mikroschemų, pagrindinis čipas ar bet koks kitas atšokęs maitniko obodas galėjo pagadinti visą reikalą. Vizualiai plokštės plotas atrodė tvarkingai. Be įrangos ir atatinkamų žinių problemos ištakas surasti be šansų. Pradėjau žvalgytis skelbimuose kiek kainuoja tokia pati vaizdo plokštė. Senutė Nvidia GeForce 8800GT kadaise man kainavusi apie 900 Lt dabar neverta daugiau nei 100 Lt. Bet kišti pinigus į beveik 8 metų senumo mašineriją visiškai nesinorėjo, todėl nusprendžiau dar pasikankinti.

Spėjau, kad dėl netobulo savadarbio vaizdo plokštės aušinimo koks nors komponentas galėjo atsilituoti. Prisiminiau pažįstamų pasakojimus kaip neveikiantys XBOXai po kepimo orkaitėje susilituodavo ir imdavo veikti vėl. Verta pabandyti, juk nieko neprarasiu.

Pirmiausia nuardžiau nuo vaizdo plokštės nereikalingas dalis: radiatorių, ventiliatorių. Taip pat nuklijavau popierinius lipdukus, kurie gali užsiliepsnoti esant aukštai temperatūrai. Dantų šepetuku brutaliai nugramdžiau tvirtai prilipusias dulkes. Spiritu nuvaliau aušinimo pastos likučius. Šiek tiek spirito užsipyliau į vidų, kad linksmiau dirbtųsi. Ištraukiau iš orkaitės skardą ir uždegiau ugnį pakaist, nustatęs maždaug 200 laipsnių temperatūrą pagal Celsijaus skalę. Ant skardos padėjau kepimo popieriaus, ant jo folijos lapą. Iš folijos susukau keturis rutuliukus, ant kurių padėjau pačia vaizdo plokštę taip, kad folija nekontaktuotų su variniais takeliais. Kiek palaukęs kol orkaitė įšils, šoviau į pečių vaizduškę penkiolikai minučių.

Vaizdo plokšte Nvidia 8800GT 512 MB taisymas orkaitėje

Praėjus laikui išjungiau dujas ir pradariau orkaitės dureles, kad vaizdo plokštė atvėstų palaipsniui. Nekantraudamas pradėjau surinkimo ir montavimo darbus kai viskas atvėso. Įdėjau plokštę į sisteminį bloką, prijungiau du monitorius ir užtrumpinau įjungimo laidus (mano kompiuteris įsijungia ne mygtuko pagalba, o tiesiog trumpam sujungus žalią ir juodą laidelį).

Tikriausia rašyti, kad viskas veikia net neverta, juk kitaip šito įrašo čia nebūtų. Pavarinėjau kompiuterį įvairiais režimais, artefaktų nėra, taisymas pavyko.

Eksperimentuokit.

2014-11-13

Atsakymai į “Vaizdo plokštės taisymas orkaitėje”: 7

 1. ITremontas parašė:

  Sveikas,

  Taip tai realus būdas patvarkyti savo vaizdo plokštę.

  Iš ėsmės kas yra padaroma, tai vaizdo čipo kontaktai katinami, kad iš naujo susijungtų, persilituotų. Tačiau po tokio darbo nėra jokių garantijų. Gali laikyt nuo ilgai iki vos 5 minučių.

 2. Lunas parašė:

  Sveikas,

  ir mano laptopą panašiai tvarkę. Tik šildę kiek supratau techniniais fenais ir infraraudonais spinduliais. Laike puse metu, po to nusibaigę.

  • Polububijus parašė:

   Profesionalai naudojasi ne techniniais (statybiniais) fenais, o litavimo stotelių fenais, kurių pūtimo antgalis žymiai plonesnis, kas leidžia šildyti tik tam tikras dalis nekaitinat kitų. Geras daiktas su temperatūros reguliavimais ir kitais naudingais pribombasais.
   Dar vienas biudžetinis variantas mikroschemoms lituoti yra pramoninė lempa, sakykim daugiau nei vieno kilovato. Asmeniškai teko lituoti telefono mygtukų šleifą ant paprastos halogeninės lemputės. Kaip apsaugas akim naudojau akinius su foto juosta vietoj stiklų 🙂

 3. Marius parašė:

  Tuo pačiu būdu galima taisyti ir garsujį Xbox 360 rrod (red ring of death, nors tai nevisai konkretu), dar vadinamą E74 berods. Tai yra vaizdo čipo perkaitimas. Meti orkaiten visą xbox plokštę ir džaiugiesi kiek pasiseks. Dar galima neišardant tai padaryti: įvinioti į kokį plėdą ar antklodę ir iįjungti patį xbox, kad perkaistu savaime, poto leisti atšalti ir ligonis sveikas 😀 Pats bandžiau taip daryti, tai padėjo visom 5 minutėm 😀

 4. Sveiki, puikus straipsnis. Tikriausia, kaip įmonė, kurios sritis elektronikos remontas, tikriausia nepraleisite pro akis ir užsuksite susipažinti su musų specializuota informacine sistema skirta technikos servisų darbui palengvinti, padaryti efektyvesniu.. Paprasčiausia užsukite ir neprašausite. Sistema tai vieninga platforma, kurioje gali bendradarbiauti įvairus servisai, jos nuomos kaina nedidelė. Ačiū už jusų dėmesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *