Helios 44-2 ir Nikon – begalybė yra!

Helios 44-2

Helios 44-2 – turbūt populiariausias fiksuoto židinio nuotolio, rankinio fokusavimo objektyvas. Heliosus naudojo beveik visi senosios kartos foto mėgėjai (buvo komplektuojamas kartu su fotoaparatais Zenit), tačiau jis ir dabar išlaiko savo populiarumą tarp pradedančiųjų fotografuotojų dėl savo labai žemos kainos – 20Lt – 30Lt, nors jau daugiau kaip 20 metų nebegaminamas.

Objektyvas turi m42 srėginį tvirtinimą, tačiau per adapterį jį galima naudoti ir su skaitmeniniais veidrodiniais ir EVIL klasės fotoaparatais. Canon ir Pentax naudotojai jokių problemų neturi – nusipirkai adapterį, prisitvirtinai ir fotografuoji. Su Nikon fotoaparatais viskas sudėtingiau, nes atstumas nuo juostos/matricos iki objektyvo yra didesnis nei fotoaparatuose su m42 srėgiu. Todėl prisukę Heliosą prie Nikono galėsime fotografuoti tik objektus, esančius vos už kelių metrų. Kitaip tariant nebus fokuso į begalybę. Tad objektyvas tampa tinkamas tik portretams ir arti esantiems daiktams fotografuoti, kas labai susiaurina jo panaudojimą.

Yra du būdai gauti fokusą į begalybę. Paprasčiausia būtų nusipirkti m42 į Nikon F adapterį su korekciniu lęšiu, bet tokie adapteriai su kokybiškais lęšiais kainuoja vos ne 10 kartų brangiau už patį Heliosą, o su pigesniais labai nukenčia nuotraukų kokybė, prie atvirų diafragmos reikšmių objektyvas tampa beveik nepanaudojamas. Nors reikėtų pripažinti, kad ir brangūs adapteriai kokybę irgi numuš.

Kitas būdas – objektyvo perdarymas. Perdarymo tikslas – padaryti taip, kad optika būtų arčiau juostos/matricos, tai leis fokusuoti į begalybę. Ir tuo pačiu nuotraukų kokybė nesuprastės.

1. Išardome objektyvą. Tai padaryti labai paprasta. Imame už diafragmos žiedo ir sukame prieš laikrodžio rodyklę. Jei objektyvas gerai prisuktas ir niekad nebuvo ardytas tikriausia teks panaudoti šiek tiek jėgos. Sukame kol pagrindinė dalis visiškai neišsitrauks.

Helios 44-2

2. Pakeičiame per vidurį esantį metalinį žiedą į plonesnę vielutę. Tai šiek tiek sumažins atstumą ir priartins konstrukciją prie juostos/matricos Svarbu, kad viela nebūtų ir per plona, nes vėliau surinkus objektyvą diafragmos žiedas gali nesisukiot.

3. Atsukinėjame galinį objektyvo lęšį. Sukame 3 – 4 ratus. Vėliau surenkame objektyvą, uždedame ant fotoaparato ir tikriname ar yra fokusas į begalybę. Sukiojame galinį lęšį kol tiksliai suderinsim. Užtvirtinam su lipnia juosta, kad lęšis vėliau netyčia nepasisuktų.

4. Fokusas į begalybę yra, tačiau taip sumažinus atstumą labai tikėtina, kad fotoaparato veidrodis kabins objektyvą, o tai yra labai negerai. Tad imame į rankas dildę ir nudildom galinio lęšio metalinį tvirtinimą beveik iki galo. Svarbu nenudildyti per daug ir nepažeisti stiklo. Atlikę darbus kruopščiai nuvalome dulkes, nes kitaip jas teks valyti jau iš fotoaparato vidurių.

5. Surenkame Heliosą ir jei viską padarėme gerai – einam fotografuoti!

Helios 44-2

Na ir aišku reikia paminėti, dėl visą ko, kad jei sugadinsit objektyvą, fotoaparato veidrodį, susižalosit dildydami ar klijuodami lipnią juostą – aš neatsakau 🙂


2011-10-08

Atsakymai į “Helios 44-2 ir Nikon – begalybė yra!”: 6

 1. edmundas parašė:

  L.malonu tarp internetiniu siuksliu rasti dalykiska straipsniuka.Pabandysiu savo jaunystes Zenit fotiko objektyva Helios 44-2 isukti i Canon Eos 600.Tegul nubraukia uzmarsties dulkes 1980 m.veteranas. Uz straipsni aciu !

 2. Andrius parašė:

  Ka turi omeny 3 punkte sakydamas atsukam galini lesi? issukti ji laikanti zieda? bet juk atstumas nuo to juk nesumazeja…

 3. gedasst parašė:

  Durnesnio meistro nemaciau.
  Paima normalu objektyva, sugadina ji, idarko optine konstukcija, paleidzia optine asi, paskui ploja rankytemis, o kiti kvailiai is jo mokinasi 🙂

  Taip gadinti objektyvu negalima. Yra kitu, tvarkingu budu perdaryti i begalybe.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *